Działania i inicjatywy

Działania i inicjatywy

 

 

 

Marzec 2024

 

03.2024r. Warsztaty dla nastolatków „Jestem Sigmą”

 

Za nami pierwsze autorskie warsztaty “Jestem Sigmą” dla nastolatków, którzy pragną lepiej zrozumieć siebie, rozwijać swoje umiejętności, budować pewność siebie i odkrywać swoje mocne strony. Za nami mnóstwo zabawnych sesji, które rozwijają kreatywność i umiejętności myślenia, pomagających w tworzeniu trwałych przyjaźni z rówieśnikami o podobnych pasjach i celach, inspirujące warsztaty na temat samopoznania i rozwoju osobistego oraz nauka praktyczny umiejętności komunikacyjnych i budowania pewności siebie.

 

 

 

19.03.2024r. „Rodzina ma MOC”

 

Warsztaty rodzinne to kolejne spotkanie odbywające się w ramach projektu „Rodzina ma MOC” – to cykliczne spotkania mające na celu wszechstronne wsparcie rodzin z terenu Gminy Kozienice i zaangażowanie ich do wspólnych działań na rzecz swojej miejscowości. W ramach spotkań realizowane są inicjatywy oddolne dla mieszkańców miejscowości Świerże Górne przy współpracy działających instytucji i organizacji z terenu Świerże Górne. Tym razem odbyły się rodzinne warsztaty wykonywania palm wielkanocnych.

 

03.2024r. Spotkania edukacyjno – integracyjne w grupie samopomocowej „Ludzie z Pasją”

 

Warsztaty palm wielkanocnych, wspólna integracja z Klubem robótek ręcznych „Niteczki” w Kawiarni Kulturalna, wyjścia do Kozienickiego Domu Kultury na muzyczno-taneczne widowisko w wykonaniu Stefano Terrazzino oraz spektakl „Klimakterium II” wspólnie z Kozienickim Domem Seniora oraz Klubem Seniora w Świerżach Górnych.

 

 

Luty 2024

 

14.02.2023r. Akcja charytatywna „Podaruj Misia”

 

Zbiorka maskotek z przeznaczeniem dla dzieci korzystających bezpośrednio z pomocy naszego Centrum – min. wsparcia psychologa, logopedy, prawnika  oraz instytucji współpracujących.

 

 

27.02.2024r. „Rodzina ma MOC”

 

Warsztaty rodzinne to kolejne spotkanie odbywające się w ramach projektu „Rodzina ma MOC” – to cykliczne spotkania mające na celu wszechstronne wsparcie rodzin z terenu Gminy Kozienice i zaangażowanie ich do wspólnych działań na rzecz swojej miejscowości. W ramach spotkań realizowane są inicjatywy oddolne dla mieszkańców miejscowości Świerże Górne przy współpracy działających instytucji i organizacji z terenu Świerże Górne. Tym razem wspólnie malowaliśmy koszulki.

 

 

 

 

Styczeń 2024

 

11.01.2024r. Warsztaty makramy w grupie samopomocowej „Ludzie z Pasją”

 

Makrama – temat sznurków i węzłów zgłębiali mieszkańcy Ryczywołu z nieformalnej grupy „Ludzie z Pasją”  pod czujnym okiem Władysławy Drachal oraz Grażyny Czerwińskiej z Klubu Miłośników Robótek Ręcznych “Niteczka” działającego przy Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice -Filii nr.1 . panie miały możliwość wykonania kilku rodzajów węzłów (skręcany, płaski pętelkowy, prosty, marynarski.

 

 

12.01.2024r.  I urodziny w świetlicy podwórkowej w Świerżach Górnych – grupie młodzieżowej „Świerżaki Aktywniaki”

Grupa młodzieżowa z placówki podwórkowej “Świerżaki Aktywniaki” w Świerżach Górnych obchodzi swoje pierwsze urodziny. W ramach projektu Centrum Usług Społecznych jako miejsce koordynacji i integracji usług społecznych na rzecz mieszkańców Gminy Kozienice powstała przestrzeń, która od dwunastu miesięcy pozwala młodym na swobodne spotkania, organizację wydarzeń, realizację inicjatyw czy odpoczynek. Przestrzeń kreowana jest wspólnie z młodzieżą i dla młodzieży, która również decyduje o tym, co się tam dzieje. Rok jej działalności potwierdza, że była to potrzebna inicjatywa, która spełnia potrzeby i oczekiwania młodzieży. Dziękujemy za nieocenioną pomoc i wsparcie naszym Partnerom Bibliotece Publicznej Gminy Kozienice Filii nr 7 w Świerżach Górnych, KSRG Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerżach Górnych.

 

15-26.01.2024r. Ferie w Świetlicach Środowiskowych CUS

 

Dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego działających przy naszym Centrum

„Ferie z CUS”  to inicjatywa wspólnych działań placówek wsparcia dziennego – Świetlic Środowiskowych działających przy Centrum Usług Społecznych. W ramach zajęć zorganizowane zostały min. warsztaty ceramiczne, warsztaty kulinarne, spotkania międzypokoleniowe z okazji Dnia Babci i Dziadka”, seanse kinowe, warsztaty na Cyfrowym Placu Zabaw, wyjście na łyżwy, wyjście na pizzę, wycieczka do Krainy Lodu -Bałtowa, wycieczka do parku trampolin i wiele innych kreatywnych zajęć.

 

24.01.2024r. Spotkania informacyjno -edukacyjne dla Seniora

 

Ostatnie dni w Kozienickim Dziennym Domu Senior+ to szereg spotkań w ramach działań informacyjno-edukacyjnych oraz profilaktycznych. W spotkaniach udział wzięli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Inspektorat w Kozienicach oraz Naszego Centrum.

Tematy poruszane podczas spotkań to bezpieczeństwo w ruchu drogowym, metody jakimi posługują się oszuści, świadczeń wspierających, przybliżenie zasad ubiegania się o dodatek osłonowy, kryteriów przyznania ww. pomocy, jakie są kwoty wypłacanych świadczeń oraz do kiedy i gdzie należy składać wnioski.

 

 

26.01.2024r. Akcja zbierania plastikowych nakrętek z przeznaczeniem na rehabilitację Marcelinki Zawadzkiej z Kozienic

 

Centrum Usług Społecznych wraz z przyległymi jednostkami przyłączyło się do akcji zbierania plastikowych nakrętek z przeznaczeniem na rehabilitację Marcelinki Zawadzkiej z Kozienic organizowanej przez Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka w Kozienicach. W ramach wolontariatu akcyjnego udostępniono w siedzibach naszych jednostek punkty zbiórki zachęcając jednocześnie mieszkańców do włączenia się w akcje.

 

 

 

 

 

Grudzień 2023 

Listopad i Grudzień 2023r.Wolontariat akcyjny ,,Kiermasz Hospicyjny” oraz „Paczka pierniczków” dla osób starszych, samotnych korzystających ze wsparcia CUS.

 

Miesiące Listopad i Grudzień to inicjatywa wspólnych działań wolontariuszy – pracowników Centrum Usług Społecznych w Kozienicach ( w tym pracowników, dzieci i młodzieży z Świetlic Środowiskowych, pracowników i uczestników Dziennego Domu Senior+ w Kozienicach, Klubu Seniora w Świerżach Górnych) z wolontariuszami Kozienickiego Hospicjum oraz wolontariuszami z Szkoły PSP nr 1 w Kozienicach. ,,Kiermasz Bożonarodzeniowy” to akcja, której celem była zbiórka środków pieniężnych na utrzymanie Kozienickiego Hospicjum Domowego, osób starszych i samotnych. Cieszymy się ,że mogliśmy dołożyć cegiełkę. Wolontariusze – nasi pracownicy oraz beneficjenci naszych usług w ramach kreatywnych warsztatów bożonarodzeniowych przygotowali ozdoby świąteczne, które zostały spieniężone na świątecznym kiermaszu.

Szczegóły pod linkiem do materiałów Kroniki Kozienickiej:

Kiermasz na rzecz Kozienickiego Hospicjum

https://www.youtube.com/watch?v=pEtOAdwRaBk

22-24.11.2023. Warsztaty rękodzieła artystycznego

 

Grudzień 2023r. Spotkania wigilijne w Klubach Seniora

 

Grudzień to miesiąc obfity w świąteczne przygotowania, spotkania z bliskimi i magiczną atmosferę Bożego Narodzenia. To również czas corocznych podsumowań i snucia planów na przyszły rok w naszych placówkach – Kozienicki Dzienny Dom Senior +, Klub Seniora w Świerżach Górnych, Nieformalna Grupa Mieszkańców Ryczywołu Ludzie z Pasją, Klub Seniora „Radosna Jesień”.


.

6.12.2023r. „Strefa Aktywnej Młodzieży”

„Ciepła imprezka”, to inicjatywa oddolna zorganizowana przez grupę młodzieżową „Świerżaki Aktywniaki”. Na spotkaniu tym, nowo przybyli goście mogli zapoznać się z działalnością naszego klubu, wspólnie spędzić czas oraz zintegrować się.

 

3.12.2023r. Kiermasz świąteczny na rzecz hospicjum.

 

 

6.12.2023r. Warsztaty pieczenia Pierników

Listopad, Grudzień 2023r. Wolontariat Akcyjny „Szlachetna Paczka”

Dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego działających przy naszym Centrum kolejny raz wsparli działania Szlachetnej Paczki Rejonu Kozienice. Pracownicy CUS zorganizowali paczkę dla rodziny wspólnie z lokalnym samorządem.

 

 

 

 

Listopad 2023 

Listopad 2023r. Akcja charytatywna „Podaruj Misia”

Zbiorka maskotek z przeznaczeniem dla dzieci korzystających bezpośrednio z pomocy naszego Centrum – min. wsparcia psychologa, logopedy oraz instytucji współpracujących.

 

14.11.2023r. Ogólnopolski Dzień Seniora

14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Jego celem jest kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych oraz podejmowanie działań mających za zadanie zapewnienie im godnego życia, a także walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku. wspólnie z Kozienicką Komendą Powiatową Policji, Zakładem Doskonalenia Zawodowego zorganizowaliśmy tego dnia inicjatywę edukacyjno – informacyjną, mającą na celu uświadamianie starszego pokolenia o czyhających na nich niebezpieczeństwach oraz metodach zapobiegania im.

Listopad, Grudzień 2023r. Wolontariat akcyjny „Świąteczna Poczta – Kartka dla Seniora III

 

Już III rok wspólnie z instytucjami z terenu Gminy Kozienice organizujemy warsztaty kartek bożonarodzeniowych.  W inicjatywie udział wzięły 23 instytucje  (osoby dorosłe, dzieci i młodzież) z placówek edukacyjnych, wychowawczych, kulturalnych , klubów, osób prywatnych z terenu Gminy Kozienice, które zostały podarowane osobom starszym i samotnym. Celem wspólnej inicjatywy było uwrażliwienie dzieci, młodzieży a także dorosłych na potrzeby osób starszych, podarowanie odrobiny radości i uśmiechu na twarzach ludzi osamotnionych. Kartki dostarczone zostały przez pracowników Centrum Usług Społecznych. Serdecznie dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za zaangażowanie, otwartość na współprace i wrażliwość na potrzeby lokalnej społeczności. Dzięki Państwu w tym roku obdarowaliśmy 451 mieszkańców Naszej Gminy.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Facebook: Cus Kozienice

 

26.11.2023r. „Rodzina ma MOC”

 

Warsztaty rodzinne to kolejne spotkanie odbywające się w ramach projektu „Rodzina ma MOC” – to cykliczne spotkania mające na celu wszechstronne wsparcie rodzin z terenu Gminy Kozienice i zaangażowanie ich do wspólnych działań na rzecz swojej miejscowości. W ramach spotkań realizowane są inicjatywy oddolne dla mieszkańców miejscowości Świerże Górne przy współpracy działających instytucji i organizacji z terenu Świerże Górne. Tym razem wspólnie tworzyliśmy stroiki świąteczne.

 

 

 

Październik 2023 

Działania w miesiącu październik – 2023 w ramach projektu „Centrum Usług Społecznych w Gminie Kozienice – miejsce integracji i koordynacji usług społecznych dla mieszkańców

 

„Strefa Aktywnej Młodzieży”

Działanie wspierające w ramach Pakietu Usług Społecznych  „Akademia Rodziny”, którego celem głównym wzmacnianie i zaangażowanie młodych ludzi w budowanie dialogu z lokalnymi instytucjami oraz planowanie i realizacja inicjatyw obywatelskich (w tym oddolnych pomysłów dzieci i młodzieży). Spotkania odbywają się w miejscowości Świerże Górne, przy współpracy Klubu Seniora, Ochotniczej Straży Pożarnej w Świerżach Górnych.
W spotkania angażują się również Rodzice oraz prywatni partnerzy. Tym razem w ramach warsztatów kulinarnych, młodzież przygotowała hamburgery. Warsztaty  odbyły się min. z środków zebranych podczas sprzedaży przekąsek podczas inicjatywy „Kino pod chmurką” oraz dzięki wsparciu prywatnego przedsiębiorcy Michała Józefowicza Firmy “Szpilka” w Kozienicach.

 

„Rodzina ma MOC”

Warsztaty rodzinne to kolejne spotkanie odbywające się w ramach projektu „Rodzina ma MOC” – to cykliczne spotkania mające na celu wszechstronne wsparcie rodzin z terenu Gminy Kozienice i zaangażowanie ich do wspólnych działań na rzecz swojej miejscowości. W ramach spotkań realizowane są inicjatywy oddolne dla mieszkańców miejscowości Świerże Górne przy współpracy działających instytucji i organizacji z terenu Świerże Górne. Dzięki wsparciu Klubu Seniora oraz Biblioteki Fili nr. 7 w Świerżach Górnych udało się zorganizować Rodzinne warsztaty jesiennych dekoracji.

 

 

“Wizyta studyjna” 20.10.2023r.

Nasze Centrum Usług Społecznych jako przykład dobrych praktyk w Gminie Kozienice. Wizyta studyjna pracowników Pomocy Społecznej z Wielkopolski oraz przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Wielkopolsce, podczas której dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami z przekształcenia z MGOPS w Centrum Usług Społecznych w Kozienicach.

 

 

„Akcja zbierania plastikowych nakrętek dla Marcela Króla”

“Wkręcamy w pomoc” wspierając dzieci z Gminy Kozienice. 30.11.2023r. przekazaliśmy worki plastikowych nakrętek przeznaczonych na rehabilitacje Marcelka Króla z Nowej Wsi.

Cieszymy się że w akcję Kozienickiego Domu Kultury im. Boguslawa Klimczuka zaangażowani są najmłodsi i najstarsi mieszkańcy.

Informujemy, że od 1 listopada rozpoczynamy kolejną zbiórkę. Tym razem korki przeznaczamy na rehabilitację Marcelinki Zawadzkiej z Kozienic.

  • Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie. Zachęcamy Państwa do przynoszenia nakrętek do naszych punktów zbiórki:
  • Dzienny Dom Senior + w Kozienicach Al. 1 Maja 8, Kozienice;
  • Świetlica Środowiskowa ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3;
  • Świetlica Środowiskowa działająca przy PSP nr.1 w Kozienicach, ul. Kościuszki 1;
  • Świetlica Środowiskowa działająca przy PSP w Janikowie, Janików 1;
  • Świetlica Środowiskowa przy PSP im. Bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych 25 a;
  • Klub Seniora w Świerżach Górnych 59 A przy OSP Świerże Górne;
  • Centrum Usług Społecznych w Kozienicach, ul. Radomska 36;

 

 

Projekt „Ludzie z pasją” to cykl spotkań, który został stworzony w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców a jego celem jest rozszerzenie oferty edukacyjnej, kulturalnej dla osób dorosłych, seniorów z miejscowości Ryczywół. Tym razem członkinie grupy edukacyjnej mieli możliwość spotkania się w Naszym Centrum. Na spotkaniu omówiliśmy kwestie dalszych spotkań, przedstawiony został wniosek o pozyskanie środków na inicjatywę dla mieszkańców z wykorzystaniem zasobów miejscowości jak również samych mieszkańców.