Program Dobry Start
Adresy e-mail z których będą wysyłane informację o przyznaniu świadczenia: kozienice@ops.pl, mgopskozienice@op.pl, sw@opskozienice.pl
Informację o Programie Dobry Start: Informację o Programie Dobry Start
Wniosek o świadczenie Dobry Start: Wzór wniosku o świadczenie
Podanie o wydanie zaświadczenia
Wniosek o przekazanie przyznanych świadczeń
DOBRY START dla ucznia
1 lipca, rusza nabór wniosków o świadczenie w ramach programu – Dobry start. Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje na uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami ? do 24 roku życia. Wysokość dochodów nie ma tu znaczenia, świadczenie przysługuje również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych.
Jak złożyć wniosek? Od 1 lipca można składać wnioski wyłącznie drogą elektroniczną, natomiast od 1 sierpnia będzie można składać wnioski drogą tradycyjną np. za pomocą poczty lub elektronicznie. W obecnej sytuacji, z powodu epidemii koronawirusa, zachęcamy do korzystania z drogi elektronicznej, która jest łatwa i dużo szybsza. Wniosek można złożyć poprzez bankowość elektroniczną, na portalu Emp@tia, a także poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Nabór wniosków potrwa do końca listopada. Lista banków uczestniczących w programie:
- Alior Bank S.A.
- PKO Bank Polski S.A./Inteligo
- Bank Pocztowy S.A.
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
- BNP Paribas Bank Polska S.A.
- Credit Agricole Bank Polska S.A.
- Getin Noble Bank S.A.
- ING Bank Śląski S.A.
- mBank S.A.
- Bank Millennium S.A.
- Nest Bank S.A.
- Bank Pekao S.A.
- SGB-Bank S.A.
Od 1 lipca można również składać wnioski drogą elektroniczną na świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Od 1 sierpnia wnioski na te świadczenia będzie można składać drogą tradycyjną. Świadczenie dobry start w wysokości 300 zł raz w roku (jednorazowo) przysługuje w związku z rozpoczęciem przez dziecko roku szkolnego.
Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia, świadczenie dobry start przysługuje:
– rodzicom,
– opiekunom faktycznym,
– opiekunom prawnym,
– rodzinom zastępczym,
– osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka,
– dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych,
– dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych,
– osobom uczącym się.
Ważne: Świadczenie dobry start przysługuje także osobie uczącej się (pojęcie to nie występuje w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci), którą jest:
– pełnoletnia osoba ucząca się w szkole, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony oraz
– osoba usamodzielniana, o której mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (art. 140).
Świadczenie ,,Dobry Start”przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 roku życia lub – w przypadku dzieci niepełnosprawnych – 24 roku życia.
Program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. ,,zerówce” prowadzonej w szkole.
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia ,,Dobry Start” są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku do dnia 30 listopada danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną – od dnia 1 lipca danego roku do dnia 30 listopada danego roku.
Wnioski złożone po upływie terminu, pozostawia się bez rozpatrzenia.
Wniosek o świadczenie z programu ,,Dobry Start” można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną.
Wnioski o świadczenie ,,Dobry Start” będą przyjmowane i realizowane przez Centrum Usług Społecznych w Kozienicach, ul. M. Skłodowskiej-Curie 3, 26-900 Kozienice w godzinach :
Poniedziałek od 7:30 do 16:30
Wtorek czwartek od 7:30 do 15:30
Piątek od 7:30 do 14:30